Velkomoravské hradiště Mikulčice
Zobrazit na mapě
Archeologické léto: detail prohlídky Velkomoravské hradiště v Mikulčicích
Slovanské hradiště Mikulčice-Valy je významné opevněné raně středověké centrum se znaky městského uspořádání. Rozkládalo se na několika říčních ostrovech a jeho jádro tvořily opevněné plochy akropole a předhradí.
Systematické archeologické výzkumy, zahájené zde již roku 1954, přinesly informace o zástavbě, fortifikaci, řemeslech, náboženství a dalších okruzích duchovního i materiálního života Slovanů. Raně středověké centrum se rozkládalo na několika říčních ostrovech a sahalo i na dnešní slovenskou stranu v katastru Kopčan (kaple sv. Margity). Aglomerace sestávala především z akropole, opevněného předhradí a neopevněného podhradí. Na akropoli byly nalezeny nejvýznamnější stavby – palác, trojlodní bazilika a další kostely. Přítomnost knížecí nobility dokládají početné velmožské hroby situované na rozsáhlých a bohatě vybavených kostelních hřbitovech, v několika případech i uvnitř kostelů. Předhradí bylo obytným areálem s velkou hustotou osídlení bez známek výroby a bez kostela nebo pohřebiště. Hospodářské, řemeslnické a zemědělské zázemí aglomeraci poskytovalo podhradí, kde nacházíme četná pohřebiště i další kostely.
K nejvýznamnějším nálezům patří objev 12 kostelů, knížecího dvorce a téměř 2500 hrobů, v nichž spočinuli zejména příslušníci nobility, vybaveni šperky i zbraněmi nebo ostruhami. Dále tisíce předmětů denní potřeby, nářadí, nástroje, vybavení kovářské nebo klenotnické dílny nebo zbytky tří dubových člunů, vrší, věder a další organických, zejména rostlinných zbytků, nalezených při odkryvu řečiště.
Součástí prohlídky bude i návštěva probíhajícího terénního výzkumu v areálu opevněného předhradí. Jeho hlavním cílem je výzkum sídliště bezprostředně přiléhajícího k hradbě z 9. století.
Mikulčice v Archeologickém atlasu ČR
Organizátor akce
Máte dotazy?
Jsme vám k dispozici každý všední den od 9:00 do 16:00