Třebeň, okr. Cheb: archeologický výzkum raně středověkého pohřebiště a zaniklý sudetský hřbitov
Zobrazit na mapě
Archeologické léto: detail prohlídky Třebeň, okr. Cheb: archeologický výzkum raně středověkého pohřebiště a zaniklý sudetský hřbitov
Raně středověké pohřebiště v Třebni bylo objeveno v letech 1930–1931, kdy zde dělníci narušili při výstavbě moderní márnice nezjištěný počet kostrových hrobů. Movitý inventář dodatečně zachránil zakladatel chebské regionální archeologie, Josef Gustav Hiersche. O počtu, úpravě a vzájemných prostorových vztazích hrobů, které byly v rámci pohřebiště prokopány, není možno říci cokoliv určitého, veškerá diskuse o lokalitě tedy může vycházet pouze z hrobového inventáře. Ten zahrnuje nádobku, 21 kusů esovitých záušnic ze stříbrného pásku a dva skleněné korálky.
Na základě těchto nálezů se lze domnívat, že se na návrší východně od Třebně pohřbívalo bezpečně v 9. a možná již v 8. století, Jedná se tak o jedno z nejstarších kostrových středověkých pohřebišť na území ČR, neboť populace sídlící v Čechách hluboko do 9. století své mrtvé spalovaly. Na Chebsku je však situace odlišná, neboť tamní vývoj byl ovlivněn situací v sousedním severovýchodním Bavorsku. Letos v létě se na prostor dnes již zaniklé márnice zaměří archeologové z FF UK, ArÚ a Chebského muzea, a pokusí se ověřit původní rozsah pohřebiště a současný stav dochování hrobů. Pokud se jejich úsilí setká s úspěchem, bude možno připravit rozsáhlejší výzkumný záměr se zapojením odborníků z celé řady přírodovědných oborů, zejm. archeogenetiků.
Letos otevřené sondy se budou nacházet v bezprostředním sousedství moderního hřbitova, který zanikl po roce 1945. I jemu bude v rámci prohlídky věnována pozornost, zejména v souvislosti se zaniklou hřbitovní kaplí.
Organizátor akce
Máte dotazy?
Jsme vám k dispozici každý všední den od 9:00 do 16:00